به وب سایت فرمانداری دره شهر خوش آمدید.
چهارشنبه ٠٣ بهمن ١٣٩٧
منو اصلی
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد


  چاپ        ارسال به دوست

كارگاه آموزشي توسعه هواشناسي كاربردي(تهك) برگزار شد

با حضور شفيع زاده فرماندار درشهر،شيخ الملوكي مديركل هواشناسي استان نشست مشترك بخشداران،دهياران،كشاورزان و مروجان جهاد كشاورزي و كشاورزان پيشرو شهرستان دره شهر به منظور آموزش مبحث توسعه هواشناسي كاربردي(تهك) با مديريت و كارشناسان هواشناسي استان برگزار شد.

شفيع زاده فرمانداردره شهر در اين كارگاه آموزشي گفت:  شهرستان دره شهر با وجود منابع آبی فراوان و دشت‌های حاصلخیز کشاورزی، مردمانی سخت‌کوش و تلاشگر در عرصه تولید يكي از قطبهاي كشاورزي استان شناخته مي شود.

فرماندار با اشاره به اهميت  توسعه هواشناسي كاربردي در اين شهرستان  افزود: اين شهرستان با داشتن 16000 هكتار اراضي زراعي و توليد انواع محصولات زراعي و باغي توسعه هواشناسي كاربردي در آن ضروري مي باشد.

شفيع زاده تصريح كرد: استفاده از اطلاعات هواشناسی در توسعه پایدار و امنیت غذای در کشور مهم و ضروري مي باشد.

مقام عالي دولت در شهرستان  گفت: رويكرد دولت تدبير و اميد توسعه در همه بخش ها است و توسعه هواشناسي كاربردي در راستاي توسعه بخش كشاورزي نيز از اهداف مورد نظر دولت مي باشد. هواشناسي كشاورزي نقش اساسي در توليد محصولات زراعي و باغي و محافظت از منابع طبيعي دارد و مي تواند در تقويت توسعه پايدار نقش مهمي ايفا كند. توليد كشاورزي وابستگي شديدي به وضعيت جوي و اقليمي داشته، بنابراين در تصميم گيريهاي راهبردي كشاورزان اهميت زيادي دارد. كاشت،داشت و برداشت محصولات كشاورزي بدون در نظر گرفتن پارامترهاي هواشناسي داراي بازدهي اندك همراه با خسارات احتمالي زيادي مي باشد.

🔻شيخ الملوكي مديركل هواشناسي استان ايلام:

🔸شرايط آب و هوايي بصورت مستقيم بر روي توليد محصولات كشاوزي اثر دارد بنابراين ما بايد با آناليز اطلاعات هواشناسي اطلاعات موثر را در اختيار كشاورزان قرا دهيم.

🔸در بحث توسعه هواشناسي كشاورزي ما در راستاي توليد ثروت از علم عمل مي كنيم.

🔸طرح (تهک) به منظور پیشگیری از افت کمی و کیفی محصولات کشاورزي، کاهش خسارات ناشی از بلاياي طبیعی جوی، بر طرف کردن ضعف سامانه ‌هاي اطلاع رسانی، پیشگیری از اتلاف زمان، انرژي و منابع مالي به دلیل سهل انگاري یا نداشتن کارآیی کارکنان موثر در تولید محصولات هواشناسی کشاورزی راه اندازي شده است.

🔸دامنه فعاليت هواشناسي کشاورزي از لايه هاي مختلف اعماق خاک، جايي که ريشه گياهان قرار گرفته و سپس لايه هواي نزديک زمين، مکاني که گياهان وجانوران زندگي مي کنند تا سطوح فوقاني جو که مورد توجه آئروبيولوژي است گسترش يافته است.

🔸اهداف و مقاصد اصلي هواشناسی کشاورزی؛ ترويج و به‌کارگيري کامل دانسته‌هاي بشري پيرامون فرآيندهاي جوي به منظور بهينه سازي توليدات زراعي و کاهش ريسک توليدات که منجر به بهبود کمي وکيفي محصولات زراعي، باغي و دامي و کمک به حفظ منابع طبيعي و حفاظت از محيط زيست (نظير جنگل¬ها، مراتع و پناهگاه‌هاي حيات وحش) مي باشد.

 


١٤:٣٦ - چهارشنبه ٢٤ آبان ١٣٩٦    /    شماره : ٢٥٤١٦    /    تعداد نمایش : ١٤٥خروج
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 574368
 بازدید امروز : 5
 کل بازدید : 771856
 بازدیدکنندگان آنلاين : 3
 زمان بازدید : 0/1563
وضعیت آب و هوا
weather.ir is down
اوقات شرعی